Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Make | Studebaker |
| Model | Studebaker Truck |
| Year(s) | 1949, 1950, 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959 |
| Airflow Type | Downflow |
| Material | Copper/Brass |
| Core | Standard Automotive, High Efficiency, High Efficiency with Tripleflow, Optima with Tripleflow |
| Core Size | 25 x 17-5/8 |
| Rows | 3, 4 |
| Inlet Size | 1-1/4" |
| Outlet Size | 2" |
| Notes | 1/2 Ton, Core Flush to Engine Side |





