Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Make | Pontiac |
| Model | Pontiac Chieftain |
| Year(s) | 1954, 1955, 1956 |
| Engine | V8 |
| Material | Aluminum |
| Core Size | 20 x 21-1/4 |
| Core | High Efficiency |
| Rows | 2 |
| Airflow Type | Downflow |
| Inlet Size | 1-1/2" |
| Outlet Size | 1-3/4" |





