Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Engine | All |
| Core Size | 17 x 17 |
| Airflow Type | Downflow |
| Inlet Size | 1-1/2" |
| Make | Kaiser-Frazer |
| Material | Copper/Brass |
| Model | Kaiser-Frazer Henry J |
| Outlet Size | 1-1/2" |
| Year(s) | 1950, 1951, 1952, 1953, 1954 |
| Transmission Cooler Size | 6×1/8 NPT |
| Factory AC | N/A, No, Yes |
| Core | Standard Automotive, High Efficiency, High Efficiency with Tripleflow, Optima with Tripleflow |
| Transmission Cooler (Built In) | No, Yes |
| Rows | 3 |






