
Chevrolet Camaro, 1967-69 V8 427 Aluminum Radiator
Price Range: Price range: $637.75 through $728.85
Use the options below to configure your radiator.
Details about this radiator are listed below.
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Engine | V8 427 |
| Core Size | 18-1/4 x 23 |
| Airflow Type | Crossflow |
| Inlet Size | 1-1/2" |
| Make | Chevrolet |
| Material | Aluminum |
| Model | Chevy Camaro |
| Outlet Size | 1-3/4" |
| Notes | Curved Inlet |
| Year(s) | 1967, 1968, 1969 |
| Transmission Cooler Size | 12-1/2×1/4 NPT |
| Factory AC | N/A, No, Yes |
| Core | High Efficiency, High Efficiency with Tripleflow |
| Transmission Cooler (Built In) | No, Yes |
| Rows | 2 |




